Coraz więcej i więcej słyszy się o druku 3D i zmianach, jakie ma za sobą nieść rozpowszechnianie tej technologii. Prawda jest jednak taka, że wiele możliwości dotychczas niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, jest już w zasięgu jego ręki. Kluczem jest to, aby wiedzieć gdzie szukać i umieć z tego odpowiednio skorzystać, zanim zrobią to inni.

Przygotowałem dla Was listę 5 przykładów zastosowań druku 3D.

1. Obudowy do telefonu

Nowe pokrowce na telefon kosztują w granicach od 30 do nawet 200 zł. Dzięki drukarce 3D, możesz tworzyć obudowy w nowych kształtach nawet co tydzień, a ich koszt będzie wynosił dokładnie tyle ile materiału zostanie zużytego do tego celu.

iphone_case

Dużo darmowych modeli, gotowych do wydrukowania, przeznaczonych np. do iPhone, możecie znaleźć na thingiverse.com. Jeżeli natomiast preferujecie gotowe rozwiązania, proponuję zajrzeć przykładowo nashapeways.com.

Jeżeli natomiast żadna ze stworzonych propozycji nie znajduje Waszej aprobaty, nic straconego! Dostępne są bowiem kreatory, dzięki którym jesteście w stanie w bardzo prosty sposób, stworzyć swoja wymarzoną i jedyna w swoim rodzaju obudowę. Rzućcie okiem na kreator Cubify.

cubify_phone_case

2. Części zamienne

dishwasher

Jeśli nie masz w zwyczaju wyrzucania każdej zepsutej rzeczy i stawiasz sobie za cel przywrócenie ich do stanu użyteczności, to technologia druku 3D jest wręcz stworzona dla Ciebie. Nie ma praktycznie plastikowego przedmiotu, którego nie dałoby się odtworzyć dzięki niemu.

 

3. Biżuteria i dodatki

Tutaj sprawa się ma podobnie, jak w przypadku obudów na telefony, wiele modeli znajdziecie na thingiverse.com, natomiast gotowe produkty na shapeways.com oraz  i.materialise.com.

upper_body

spinal_cuff_druk_3D

 

4. Wystrój wnętrz 

Jako, że jedynym ograniczeniem tej technologii jest wyobraźnia, wytwarzając ozdoby samodzielnie, może to zmienić sposób, w jaki je postrzegamy. I mowa tu o rzeczach typowo ozdobnych, jak i tych praktycznych w swoim zastosowaniu.

jelen_druk3d

lyzeczka_druk3d

Tradycyjnie, projekty znajdziecie na thingiverse.com, natomiast gotowe części na  shapeways.com,i.materialise.commgxbymaterialise.componoko.comkraftwurx.com oraz 3dlt.com (pod tymi linkami, znajdziecie przedmioty ze wszystkich wymienionych tutaj kategorii).

5. Hobby

Brakująca część? Genialny pomysł, na wyróżniający się przedmiot? Ludzik przypominający postać z ulubionego filmu, i to w momencie premiery? Oczywiście!

Myślę, że już niedługo producenci takich zabawek jak klocki Lego zaoferują nowy kanał sprzedaży, który będzie bardzo podobny do tego oferowanego przez stronę layerbylayer.com. Dzięki niej, nie kupujemy gotowego modelu, a wyłącznie jednorazową możliwość drukowania danego przedmiotu. Dzieje się tak, ponieważ po uniesieniu stosownej opłaty, nie jest przesyłany plik w formacie STL, a tylko i wyłącznie tzw. G-code. Wilk syty, ponieważ producent i tak zatrzyma w kieszeni swoją prowizje, i owca cała, ponieważ klient dostanie swój wymarzony produkt. I to bez wychodzenia z domu.

lego_mutant_druk3d

blotnik_druk3d

 

 

 

Jak sami widzicie, możliwości jest już obecnie bardzo dużo, a to dopiero początek. Dzień w dzień usłyszeć można o nowych pomysłach, planach i projektach związanych z technologią druku 3D. Oby tak dalej!

Swoje własne projekty możecie przykładowo tworzyć za pomocą: