Podstawowe materiały do druku 3D stosowane w niskobudżetowych, desktopowych drukarkach 3D drukujących w technologii FFF.

 

ABS

ABS materiały do druku 3DABS (czyli Akrylonitrylo – Butadieno – Styren) to materiał otrzymywany w procesie polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie. Jest używany w przemyśle, w produkcji obudów aparatury elektronicznej, sprzętu AGD, elementów wnętrz samochodowych, sprzętu sportowego, czy elementów mebli. A także klocków LEGO.

W druku 3D, ABS stosowany jest w drukarkach używających technologii FDM (Fused Deposition Modeling), czyli w najpopularniejszych modelach począwszy od samodzielnie montowanych RepRapów, po drukarki 3D Makerbota czy Cubify. Drukując model przy użyciu ABS, materiał jest topiony i wytłaczany za pomocą rozgrzanej dyszy drukarki, a następnie rozprowadzany warstwa po warstwie. Model jest drukowany od dołu do góry, tworząc kolejne warstwy, które twardnieją tworząc gotowy przedmiot.

ABS jest sprzedawany w szpulach na kilogramy. Cena w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 50,00 PLN za 1kg.

PLA

PLA materiały do druku 3DPLA (czyli Polilaktyd – kwas mlekowy) to polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych. Jest wytwarzany z surowców naturalnych jak np. mączka kukurydziana, dzięki czemu jest on w pełni biodegradowalny. Posiada podobne właściwości do ABS, ale jest bardziej kruchy. Może być wykorzystywany z nim wymiennie, chyba że nie pozwala na to specyfika określonej drukarki 3D. W procesie druku nie wymaga podgrzewanego stołu, ponieważ nie kurczy się w trakcie ochładzania. Co więcej, charakteryzuje się przyjemniejszym zapachem podczas topienia się. Idealnie nadaje się do szybkich, ozdobnych wydruków.

Podobnie jak ABS, sprzedawany jest na kilogramy, jego cena jest taka sama i w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 50,00 PLN za 1kg. Ma tą samą paletę kolorów i występuje w tych samych grubościach.

 

Nylon

Nylon materiały do druku 3DNylon został wymyślony i stworzony przez firmę DuPont w 1935 roku. To syntetyczny polimer służący do tworzenia włókien o dużej wytrzymałości na rozciąganie. Jest stosowany m.in. w  produkcji tkanin, lin i żyłek jak również kół zębatych, panewek łożysk etc.

Jest bardziej elastyczny od ABS, jednakże nie wymaga podgrzewanego stołu w drukarce. Ma bardzo dobrą jakość wykończenia powierzchni lepszą od ABS, czy PLA wytrzymałość mechaniczną i chemiczną. Wymaga wyższej temperatury topienia materiału na poziomie 240°-250ºC. Niestety w procesie druku wydaje dość szkodliwy zapach, dlatego niewskazane jest drukowanie w pomieszczeniach bez zapewnionej odpowiedniej wentylacji. 

Cena nylonu w zagranicznych sklepach kształtuje się na poziomie ok. 200 – 250 PLN za 1kg. Nylon występuje w grubościach 1,75 i 3 mm.

 

 Poliwęglan

Poliwęglan materiały do druku 3dPoliwęglan to termoplastyczne tworzywo o bardzo dobrych własnościach mechanicznych i dużej przezroczystości. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium. Poliwęglan jest stosowany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przezroczyste tworzywo o wyjątkowo dobrych parametrach mechanicznych. Jest wykorzystywany m.in. przy produkcji szyb odpornych na stłuczenie, butelek dla niemowląt, czy płyt CD.

W przypadku druku 3D, jest on stosowany w technologii FDM jako zamiennik dla ABS, jednakże do jego użytkowania potrzebna jest odpowienio przystosowana drukarka 3D, czego powodem jest wyższa temperatura topnienia materiału. Wydruki z poliwęglanu można wyginać i rozciągać jak twardą gumę (na ile pozwala na to ich konstrukcja), przynajmniej do czasu aż nie pękną lub się złamią.

Z uwagi na to, że jest to dość trudny materiał do druku, jego dostępność jest również dość ograniczona.Cena w sklepach zagranicznych oscyluje w granicach 250 – 350 PLN za 1 kg.

 

BandLay

Materiał do druku 3D do drukarki 3DBandLay to materiał do druku 3D stworzony przez niemiecką firmę Orbi-Tech. Jest zmodyfikowanym ABS, ale charakteryzuje się dużą giętkością i wytrzymałością. Jest przezroczysty jak poliwęglan i występuje w dwóch grubościach 1,75 i 3mm.

 

LayBrick

Laybrick materiały do druku 3dLayBrick to kolejny materiał z Orbi-Tech. Jest połączeniem naturalnych wypełniaczy mineralnych jak wysokiej jakości zmielona kreda oraz polyestru. Posiada podobną do kamienia fakturę i nadaje się do szlifowania. Sprawdza się idealnie w produkcji modeli dla architektury. Nie wymaga podgrzewanego stołu.

Występuje w dwóch grubościach 1,75 i 3mm i jest dostępny w paczkach po 250 g. Cena opakowania w sklepie Orbi-Tech wynosi ok. 100,00 PLN za 250 g.

 

LayWoo-d3

Laywoo_d3

LayWoo-d3 to trzeci prezentowany filament ze sklepu Orbi-Tech, tym razem drewnopodobny. Jest połączeniem przetworzonego drewna i spoiwa polimerowego. Wydrukowane obiekty nie kurczą się i nadają się do wiercenia i cięcia – podobnie jak drewno. Wydrukowany obiekt ma bardzo podobne własciwości do drewna, wyglądając i pachnąc tak, jakby było z niego wyrzeźbione.

Występuje w dwóch grubościach 1,75 i 3mm i jest dostępny w paczkach po 250 g. Cena opakowania w sklepie Orbi-Tech wynosi ok. 100,00 PLN za 250 g.