Poniżej wykaz firm, których drukarki 3D mogą drukować obiekty z metalu:

  • 3D Systems – druk z tytanu, nierdzewnej stali i chromo-kobaltu. Druk 3D przy użyciu systemu SLM (Direct Metal Selective Laser Melting)
  • EOS – druk z aluminium, tytanu, stali, niklu i chromo-kobaltu. Druk 3D przy użyciu systemu SLM (Direct Metal Selective Laser Melting)
  • Arcam – druk z tytanu i chromo-kobaltu. Druk 3D przy użyciu systemu EBM (Electron Beam Melting)
  • ExOne – druk ze stali i bronzu
  • Optomec – druk z nierdzewnej stali i tytanu. Druk 3D przy użyciu systemu LENS (Laser Engineered Net Shaping). Ponadto istnieje technologia umożliwiająca druk materiałów przewodzących napięcie, za pomocą technologii AJT (Aerosol Jet Technology).

 

 material-alumide

Alumide

Materiał powstał w procesie spiekania mieszanki nylonu i pyłu aluminiowego. Ma średnią wytrzymałość i jakość odwzorowania detali. Może być polerowany. Nadaje się do wydruków związanych z biżuterią. Obiekty wydrukowane z alumidu nie są wodoszczelny, nie można ich myć w zmywarkach / pralkach, nie nadają się do recyclingu. Topią się w temperaturze powyżej 172ºC.

 strong plastic

Mocny i giętki plastik

Materiał o wysokiej wytrzymałości i giętkości. Bardzo dobrze odwzorowuje detale. Może być farbowany na dowolny kolor i polerowany. Najlepiej sprawdza się w przypadku obudów / pokrowców na telefony, czy akcesoriów odzieżowych. Materiał nie jest wodoszczelny, ale obiekty wydrukowane z niego wytrzymują mycie / pranie. Topią się w temperaturze powyżej 80ºC.

 plastik do detali

Plastik do detali

Materiał będący fotopolimerem opartym o akryl. Za jego pomocą można wydrukować przedmioty o wysokiej jakości i stopniu odwzorowania szczegółów, jednakże odbywa się to kosztem ich wytrzymałości. Materiał dedykowany dla przedmiotów o małych rozmiarach. Jest wodoszczelny, ale topi się w temperaturze już 48ºC.

 Zmrożony plastik do detali

Zmrożony plastik do detali

Obiekt drukowany w technologii MJM (Multijet modeling) wytwarzany jest z ciekłego plastiku, który rozprowadzany jest na platformie drukarki przez kilka dysz, a następnie utwardzany UV. Tego typu materiał i technologią sprawdzają się idealnie w drukowaniu bardzo szczegółowych detali, lub cienkich ścian. Tym samym najlepiej drukować z tego miniatury modeli. Materiał dobrze się barwi. Jest wodoszczelny i topi się w temperaturze powyżej 80ºC.

 Stal nierdzewna

Stal nierdzewna

Technologia druku 3D ze stali nierdzewnej w SHAPEWAYS polega na tym, iż na rozsypaną warstwę sproszkowanej stali nakładane jest spoiwo, które tworzy wyjątkowo wytrzymały obiekt. Następnie jest on uszlachetniany brązem aby zapewnić sztywność. Może być dodatkowo uszlachetniony złotem. Ta technologia druku jest idealna w produkcji wszelkiego rodzaju ozdób i biżuterii. Materiał topi się w temperaturze powyżej 831ºC.

 srebro szterlingowe

Srebro (sterling silver)

W tym przypadku modele są wykonywane w bardziej tradycyjny sposób. Srebro jest wlewane do form wykonanych na drukarkach 3D, nie jest zatem drukowane jak np. stal nierdzewna.

 elasto-plastic

Elastyczny plastik (Elasto plastic)

Jest to najnowszy materiał w ofercie SHAPEWAYS, charakteryzujący się bardzo dużą elastycznością i giętkością.

 pełnokolorowy piaskowiec

Pełnokolorowy druk proszkowy

Druk wykonywany jest na drukarkach 3D Z Corp, które używają proszku opartego na gipsie. Powstają dzięki temu pełnokolorowe obiekty. Gotowe wydruki wykańczane są uszczelniaczem cyjanoakrylowym, dla uzyskania odpowiedniej trwałości i lepszych, żywszych kolorów.

 ceramika

Ceramika

Jak widać na załączonym obrazku, technologia druku 3D z ceramiki nie sprawdza się przy produkcji obiektów o dużym nasyceniu detalami. Wytwarzane z proszku ceramicznego, jako jedyny z materiałów stosowanych przez SHAPEWAYS ma atest żywnościowy. Tym samym, jako jedyny nadaje się do produkcji naczyń i innych tego typu rzeczy. Wytrzymuje temperaturę do 500ºC.